16 Led

Rok bez velkého šampionátu, ale s nabitým kalendářem. Para atlety čeká pestrá sezóna 2026

Česká para atletika vyhlíží rok 2026. Přestože v mezinárodním kalendáři tentokrát chybí tradiční „velký“ vrchol v podobě mistrovství světa či Evropy, nudit se reprezentanti rozhodně nebudou. Program sází na osvědčenou světovou sérii Grand Prix, včetně toho ryze ženského v Olomouci, a potvrzuje rostoucí prestiž domácích mítinků v rámci České para atletické ligy.

Specifický rok bez klasického vrcholu 

Absence kontinentálního nebo světového šampionátu definuje ráz celé sezóny. „Sezóna 2026 bude pro českou para atletiku poněkud nestandardní. Bude nám chybět klasický vrchol, na který jsme zvyklí, ať už jde o mistrovství světa, Evropy, nebo paralympiádu,“ potvrzuje Vojtěch Pavlík, předseda České asociace tělesně handicapovaných sportovců. Původní plány sice počítaly s evropským šampionátem, ten se však nakonec neuskuteční.

Pavlík však v absenci velké akce nevidí stagnaci, ale spíše příležitost k větší pestrosti: „I tak si myslím, že nás čeká velmi zajímavý rok. Nabídka je široká – od dvou domácích šampionátů v Ostravě až po světovou sérii.“

Marocký Rabat jako český magnet

V mezinárodním kalendáři se pozornost upírá především k sérii Grand Prix. Zatímco únorový start v Dubaji prověří formu po zimní přípravě, za nejdůležitější bod jarní části považuje vedení asociace mítink v Maroku (20.–26. dubna).

Jako největší akci z našeho pohledu vnímám Grand Prix v Maroku. Tradiční lokace v Marrákeši se přesunula do Rabatu a aktuálně u našich reprezentantů evidujeme o tento start největší zájem. Předpokládáme, že to bude pro české barvy nejobsazenější zahraniční akce,“ vysvětluje Pavlík. Dodává však, že silné zastoupení bude mít Česko i na dalších mítincích v Paříži či Tunisu.

Ostrava centrem mistrovství, Olomouc ženám zaslíbená

Na domácí půdě se pozornost fanoušků i atletů rozdělí mezi pětikolovou Českou para atletickou ligu (ČPAL) a dva republikové šampionáty. „Máme v plánu dvě mistrovství republiky – březnové halové a klasické letní venkovní. V obou případech se potkáme v Ostravě,“ upřesňuje předseda asociace k akcím plánovaným na 15. března a 10.–11. července.

Specifické postavení v kalendáři má Olomouc. Kromě finálového kola ligy (19. září) bude hostit na přelomu června a července prestižní Grand Prix. „Vrcholem, zejména pro naše závodnice, bude právě olomoucké Grand Prix. Půjde o druhý ročník světové série, který je pořádán exkluzivně pouze pro ženy, což z něj dělá unikátní akci v globálním měřítku,“ uzavírá Vojtěch Pavlík.

Zářijový kalendář pak 20. září obohatí tradiční mítink Pardubice bez bariér Open. Ten se řadí mezi další atraktivní podniky v druhé polovině kalendářního roku a podtrhuje ambici udržet vysoké tempo a pestrost závodního programu až do pozdních měsíců. 

Kompletní kalendář ZDE.

Text: Martin Steinbach
Foto: GP Olomouc, Zuzana Mazurová